THOSE WERE THE DAYS NOTASI

Those Were the Days, Galli şarkıcı Mary Hopkin'in ünlendirdiği pop şarkıdır.

PİYANO, VİYOLONSEL, KEMAN, BAS GİTAR, ARP, SOPRANO VOKAL, BARİTON VOKAL, DRAMS,AKUSTİK GİTAR,FLÜT,TROMPET,OBUA

THOSE WERE THE DAYS NOTASI

Those Were the DaysGalli şarkıcı Mary Hopkin'in ünlendirdiği pop şarkıdır.

Bestesinin kime ait olduğu tartışmalı olan parçanın genellikle Gene Raskin'e ait olduğu ileri sürülür. Oysa şarkı Boris Fomin'in (1900-1948) bestelediği "Dorogoi dlinnoyu" (Дорогой длинною) (Türkçesi:Uzun bir yolda) adlı geleneksel bir Rus folk şarkısıdır ve Gene Raskin bu şarkıya İngilizce sözler yazarak pop türüne uyarlamıştır.[1]

1960'ların başında The Limelighters grubu şarkıyı zaten tanıtmıştı, ancak Paul McCartney'in yapımcılığında Mary Hopkin'in Ağustos 1968 tarihinde Beatles'a ait Apple plak şirketinden çıkarttığı single çok tuttu. Kısa sürede İngiltere listelerinde 1 numaraya ABD listelerinde ise 2 numaraya yükseldi. 45'lik plağın arka yüzünde ise "Turn, Turn, Turn" şarkısı yer almaktaydı. Şarkı dünya çapında popüler olunca Paul McCartney Mary Hopkin'e şarkıyı 4 dilde daha söyletti. Şarkının bu dört dildeki adları şöyleydi: İspanyolca'da Que Tiempo Tan Feliz, Almanca'da An Jenem Tag, İtalyanca'da Quelli Erano Giorni, Fransızca'da ise Le Temps Des Fleurs. Bu melodik şarkının İngilizce adı Türkçede "hey gidi günler" veya "neydi o günler" anlamına gelmektedir.

Parça dünyanın dört bir yanından sanatçılar tarafından birçok kez cover'landı. Bu coverlar arasında en çok ses getirenleri Sandie ShawDalida ve Vicky Leandros'un seslendirdikleridir. Türkiye'de de en çok aranjmanı yapılan parçalardan biridir, 7 ayrı Türk sanatçısı parçayı değişik adlarla Türkçe olarak seslendirdiler.

  • Besteci Those Were the Days, Galli şarkıcı Mary Hopkin'in ünlendirdiği pop şarkıdır.