LOVE STORY NOTASI

Fransız besteci Francis Lai......

PİYANO

LOVE STORY NOTASI..'Love Story' (Aşk Hikayesi) başta olmak üzere çok sayıda filmin müziklerine imza atan ünlü Fransız besteci Francis Lai yaşamını yitirdi. Oscar Ödülü'nü kazandığı “Love Story” (Aşk Hikayesi) başta olmak üzere çok sayıda filmin müziklerine imza atan ünlü Fransız besteci Francis Lai, 86 yaşında hayatını kaybetti

"Love Story", Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Taylor Swift'in country pop tarzındaki şarkısı. Şarkının sözleri Swift tarafından yazılmış olup, yapımcıları da Nathan Chapman ve Swift'tir. 12 Eylül 2008'de sanatçının ikinci stüdyo albümü Fearless'ın ilk teklisi (single'ı) olarak, Big Machine etiketiyle yayınlandı. Şarkı bir aşk öyküsünü anlatır ancak Swift şarkıda anlattığı kişinin ailesi ve arkadaşları arasında pek de hoş karşılanmayan biri olduğunu söylemiştir. Hatta şarkının senaryosu oluşturulurken sanatçı, William Shakespeare'in Romeo ve Juliet (1597) adlı eserinden esinlenmiştir. Ancak şarkı, Romeo ve Juliet'in trajik sonuyla değil, mutlu sonla biter.

Müzik eleştirmenleri şarkının konusu ve Swift'in yazış tarzını başarılı buldular. Ocak 2010 itibarıyla Love Story dünya çapında 6.5 milyon kopya sattı ve tüm zamanların en çok satan single'larından biri olmayı başardı. Yalnızca Birleşik Devletler'de 5 milyon sattı ve Billboard Hot 100 listesinde dört numaraya kadar ulaştı. Ülkenin en çok satan single'ları listesine girdi. Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA)'dan 5x platin plak sertifikası aldı. Love Story, Swift'in Avustralya'daki ilk ve tek bir numaraya ulaşan şarkısı oldu ve Australian Recording Industry Association (ARIA)'dan 3x platin plak sertifikası aldı.

Şarkının video klibinin yönetmenliğini, sanatçının daha önce de birlikte çalıştığı, Trey Fanjoy yaptı. Video klipte Orta ÇağRönesans'nın ve Gurur ve Önyargı (1813)'dan izler ekrana yansıtılmıştır. Swift'e model Justin Gaston'nın eşlik ettiği video üniversite kampüsünde karakterlerin birbirlerini görmeleriyle başlar ve ardından eski dönemlere gidilir. Sanatçı şarkısıyla pek çok canlı performans sergilemiştir, bunların başında da ilk iki konser turnesi Fearless Tour (2009-10) ve Speak Now World Tour (2011) gelir. Konser turnelerinin ikisinde de şarkı finalde söylenmiştir. "Love Story" Joe McElderry ve Forever the Sickest Kids gibi birçok sanatçı tarafından yeniden yorumlanmıştır.

  • Besteci Fransız besteci Francis Lai......