GENÇLİK MARŞI NOTASI (DAĞ BAŞINI DUMAN ALMIŞ)

MÜZİK:FELİX KÖRLİNG...SÖZ:ALİ ULVİ ELÖVE.....Gençlik Marşı (tam ad: Gençlik ve Spor Bayramı Marşı), ya da bilinen ilk mısrasıyla Dağ başını duman almış, gençliğe atfedilen bir marştır. Müziği aslen Felix Körling'in derlediği Tre trallande jäntor (Tra

PİYANO-TROMPET-BAS GİTAR-KEMAN-FLÜT VİYOLONSEL-TROMBON,KLAENET-TENOR VE ALTO SAX-BATERİ-VOKAL

GENÇLİK MARŞI NOTASI (DAĞ BAŞINI DUMAN ALMIŞ) .Gençlik Marşı (tam ad: Gençlik ve Spor Bayramı Marşı), ya da bilinen ilk mısrasıyla Dağ başını duman almış, gençliğe atfedilen bir marştır. Müziği aslen Felix Körling'in derlediği Tre trallande jäntor (TraTrallande Jamtar, Tra-lalla Diyen Üç Kız) adlı İsveç folkloruna aittir. Selim Sırrı Tarcan tarafından notaları getirilmiş ve Ali Ulvi Elöve tarafından sözleri Türkçeleştirilmiştir.

Gençlik Marşı (tam ad: Gençlik ve Spor Bayramı Marşı), ya da bilinen ilk mısrasıyla Dağ başını duman almış, gençliğe atfedilen bir marştır. Müziği aslen Felix Körling'in derlediği Tre trallande jäntor (TraTrallande Jamtar, Tra-lalla Diyen Üç Kız) adlı İsveç folkloruna aittir. Selim Sırrı Tarcan tarafından notaları getirilmiş ve Ali Ulvi Elöve tarafından sözleri Türkçeleştirilmiştir.

Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'de Samsun'a çıktıktan sonra yolda okudukları söylenen "Dağ Başını Duman Almış" marşı, 20 Haziran 1938'de "Gençlik ve Spor Bayramı Marşı" olarak kabul edilmiştir. Ayrıca Genç Parti'sine seçim şarkıları yaparak katkıda bulunmuştur.

  • Besteci MÜZİK:FELİX KÖRLİNG...SÖZ:ALİ ULVİ ELÖVE.....Gençlik Marşı (tam ad: Gençlik ve Spor Bayramı Marşı), ya da bilinen ilk mısrasıyla Dağ başını duman almış, gençliğe atfedilen bir marştır. Müziği aslen Felix Körling'in derlediği Tre trallande jäntor (Tra