Bona Kitabı Eğitimi


Bona Kitabı Eğitimi


Merhaba müzik severler;

    Herhangi bir müziği enstrümanla çalmanın doğru yolu bona okumaktır. Nasıl ki bir kitabı okumadan anlatamazsak bir notayı da doğru okumadan doğru çalamayız. Notayı okumadan yani bona okumadan enstrüman çalmak boşa uğraş,eksik ve yanlış çalma,çok tekrarlı başarısızlıkla sonuçlanan,hüsranla biten bir emek olacaktır ve öğrenme sürecinizi uzatacaktır. Bu yüzden kısa sürede eserleri doğru çalmak istiyorsanız  öncelikle notayı doğru tartım ve doğru sürede bona okuyarak başlamalıyız.

    Notayı okumak iki türlüdür. Birincisi düz ses ile tartımlı  süre değerlerini söyleyerek ki buna bona okuma denir. İkincisi ise solfej okuma (mutlaka eğitmenle çalışılmalıdır). Yani notaları süre değerleri tartımı ve  sesiyle okumaktır.

  Bona, bir eser çalınmadan önce uygulanan bir çalışmadır. Eğer ki bir eser çalınmadan  önce bona yapılırsa, deşifre (ilk kez seslendirme) aşamasında oluşabilecek hatalar en aza iner. Bona okuma, nota öğrenmek için izlenen en pratik ve temel yoldur. Sık sık bona çalışmak yalnızca eserin deşifresinde  değil, aynı zamanda notaların daha hızlı şekilde okunmasına, notaların akılda kalıcı olmasına ve ritim duygusunun gelişmesiyle birlikte tartımların daha doğru uygulanmasına da fayda sağlayacaktır.

- Bona çalışmanın size sağlayacağı faydalar :

- Hızlı nota okuma becerisi.

- Nota öğrenme sürecini hızlandırma ve  kolaylaştırması

- Notaların yerlerinin öğrenilmesi

- Ritim kalıplarının doğru şekilde oluşması

- Deşifre olarak çalınacak bir notanın hata oranını düşürmesi

- İlk okumada yavaş bir tempoda yapılması.

- Mutlaka el ile tempo tutulması.

-Uzun vuruş değerine sahip notaların okunurken bir sonraki notaya göz gezdirilmesi gerekmektedir.                                                             

Önemli not: Bazı bona kitaplarında çalışma parçalarının numaraları farklıdır.Uyumsuzluk olabilir. Notaları inceleyerek doğru parça olup olmadığını lütfen  kontrol ederek okuyunuz.

Müzikle ve sevgiyle kalın.

SAMİ KÖSE

Yorumlar

CAPTCHA Image