Müzik Teorisi
(Temel Müzik Eğitimi)


SÜSLEME NOTALARI-1

SÜSLEME NOTALARI-1SÜSLEME NOTALARI
BİR MÜZİK ESERİNDE ESERE FARKLI ETKİ YAPAN, ANLAM GÜCÜNÜ DEĞİŞTİREN VE ESERE DEĞİŞİK RENK KATAN KÜÇÜK NOTALARA SÜSLEME NOTALARI DENİR.
BASAMAK (APOJİYATÜR):ÖNÜNE GELDİĞİ NOTADAN YAZILDIĞI DEĞER KADAR DEĞER ALAN VE ESAS NOTANIN BİR TAM VEYA  YARIM SES YUKARSINDA-AŞAĞISINDA OLAN KÜÇÜK NOTALARA DENİR.ÇARPMA,BASAMAK VE YASLANMA ANLAMINDADIR.
 ÜST BASAMAK (APOJİYATÜR): ÖNÜNE GELDİĞİ ESAS NOTANIN BİR TAM VEYA  YARIM SES YUKARSINDA YAZILI OLAN KÜÇÜK NOTALARDIR.TÜM SESLİ SÜRELERİN ÖNÜNE GELEBİLİRLER.

ALT BASAMAK (APOJİYATÜR): ÖNÜNE GELDİĞİ ESAS NOTANIN BİR TAM VEYA  YARIM SES AŞAĞISINDA YAZILI OLAN KÜÇÜK NOTALARDIR.TÜM SESLİ SÜRELERİN ÖNÜNE GELEBİLİRLER.

İKİZ BASAMAK( ÇİFT ÇARPMA ):ALT VE ÜST İKİ BASAMAK NOTASININ BİRLEŞMESİNDEN OLUŞMUŞTUR.DEĞERLERİNİ ÖNÜNE GELDİĞİ ESAS NOTADAN ALIRLAR.VE ÇABUK OKUNURLAR. 

KISA BASAMAK: ÖNÜNE GELDİĞİ ESAS NOTANIN TAM VEYA  YARIM SES YUKARSINDA,AŞAĞISINDA YAZILI OLAN KÜÇÜK NOTALARDIR.TÜM SESLİ SÜRELERİN ÖNÜNE GELEBİLİRLER.BU NOTALARI DEĞER ÇİZGİLERİNE KONULAN EĞİK ÇİZGİLERDEN ANLARIZ.KISA BASAMAK NOTASINA ÇARPIP ESAS NOTAYI ÇALARIZ.

Yorumlar

CAPTCHA Image