Müzik Teorisi
(Temel Müzik Eğitimi)


BEMOLLÜ VE DİYEZLİ GAMLAR

BEMOLLÜ VE DİYEZLİ GAMLARMAJÖR VE MİNÖR DİZİLER(GAMLAR):
BİR MÜZİĞİN TONUNU ESERİN BAŞ TARAFINA ANAHTARDAN SONRA KONULAN DEĞİŞTİRME İŞARETLERİ BELİRTİR. BU İŞARETLERDEN MÜZİĞİN TONU ANLIYORUZ. TON ESERİN İÇİNDE GEÇEN ARIZALARIN (DİYEZ VE BEMOLLER)TÜMÜDÜR.
MAJÖR VE MİNÖR MOD KONUSUNU DAHA ÖNCE GÖRMÜŞTÜK. DOĞANIN BİZE  VERDİĞİ YALIN BİR DİZİ OLAN ÖZ DİZİMİZ (DO-RE-Mİ-FA-SOL-LA-Sİ-DO) DO DİZİSİ TAM VE YARIM SESLER SIRASIYLA DİZİLMİŞTİR.BU KURAL 2 TAM 1 YARIM, 3 TAM 1 YARIM SES ARALIKLARINDAN OLUŞUR. BUNDAN SONRA OLUŞAN TOPLAMDA DİYEZLİ VE BEMOLLÜ 12 MAJÖR TON VEYA GAM BU KURALA GÖRE OLUŞMUŞTUR.
HER MAJÖR DİZİNİN BİRDE İLGİLİ MİNÖR DİZİSİ VARDIR. BUNLARDA TOPLAMDA 12 TANEDİRLER.MAJÖR BÜYÜK HARF ‘M’, MİNÖR İSE KÜÇÜK HARF ‘m’ İLE GÖSTERİLİR.
MİNÖR DİZİLER 1- TABİİ, 2- ARMONİK, 3- MELODİK OLMAK ÜZERE ÜÇE AYRILIRLAR. BİZ BUNLARDAN SADECE ARMONİK MİNÖRÜ ANLATACAĞIZ. ARMONİK MİNÖRÜN DİZİLİŞ ŞEKLİ 1 TAM , 1 YARIM,2 TAM BİR YARIM ,1,5 SES VE 1 YARIM SES ŞEKLİNDE DİZİLİRLER.MİNÖR DİZİLERDE 7 Cİ (YEDEN)DERECE İLE 8 Cİ (OKTAV-EKSEN))DERECE ARASI YARIM SES OLMALIDIR.

BEMOLLÜ GAMLAR:
MÜZİKTE 6 ADET BEMOLLÜ MAJÖR VE 6 ADET BEMOLLÜ MİNÖR GAM VARDIR.MAJÖR BİR GAMDAN SONRA GELEN İLGİLİ MİNÖR GAMI BULMAK İÇİN BEMOLLÜ MAJÖR GAM ADINDAN 3 NOTA AŞAĞIYA İNİLİR.ÖRNEK OLARAK DO MAJÖR GAMINI VERİRSEK ‘DO’ NOTASINDAN 3 NOTA AŞAĞIYA İNERSEK ‘LA’ NOTASINI BULURUZ.ANCAK İKİ NOTA ARASI 1,5 SES OLMALIDIR. BULUNAN SES ‘LA’  İLE ‘DO’ SESİNİN ARASI 1,5 SESTİR. O HALDE İLGİLİ MİNÖR TONUN ADI LA MİNÖR DÜR.MİNÖR BİR TONDAN İLGİLİ MAJÖR BİR TONU BULMAMIZ GEREKİRSE YUKARIDAKİ İŞLEMİN TERSİNİ YAPARIZ.ÖRNEK OLARAK Mİ MİNÖR GAMININ İLGİLİ MAJÖR GAMINI  BULMAK İSTERSEK ÖNCE ‘Mİ’ NOTASINDAN ÜÇ SES YUKARI ÇIKARIZ.BULUNAN SES ‘SOL’ NOTASIDIR.ARALARINDAKİ SES AÇIKLIĞI BİR BUÇUK SES OLAMLIDIR. ‘Mİ’ NOTASI İLE ‘SOL’ NOTASI ARASI BİR BUÇUK SES OLDUĞUNDAN BULUNAN TONU ADI SOL MAJÖR DÜR.

DİYEZLİ GAMLAR:
MÜZİKTE 6 ADET DİYEZLİ MAJÖR VE 6 ADET DİYEZLİ MİNÖR GAM VARDIR.MAJÖR BİR GAMDAN SONRA GELEN İLGİLİ MİNÖR GAMI BULMAK İÇİN DİYEZLİ MAJÖR GAM ADINDAN 3 NOTA AŞAĞIYA İNİLİR.ÖRNEK OLARAK RE MAJÖR GAMINI VERİRSEK ‘RE’ NOTASINDAN 3 NOTA AŞAĞIYA İNERSEK ‘Sİ’ NOTASINI BULURUZ.ANCAK İKİ NOTA ARASI 1,5 SES OLMALIDIR. BULUNAN SES ‘Sİ’  İLE ‘RE’ SESİNİN ARASI 1,5 SESTİR. O HALDE İLGİLİ MİNÖR TONUN ADI Sİ MİNÖR DÜR. MİNÖR BİR TONDAN İLGİLİ MAJÖR BİR TONU BULMAMIZ GEREKİRSE YUKARIDAKİ İŞLEMİN TERSİNİ YAPARIZ.ÖRNEK OLARAK ‘Mİ’ MİNÖR GAMININ İLGİLİ MAJÖR GAMINI  BULMAK İSTERSEK ÖNCE ‘Mİ’ NOTASINDAN ÜÇ SES YUKARI ÇIKARIZ.BULUNAN SES ‘SOL’ NOTASIDIR.ARALARINDAKİ SES AÇIKLIĞI BİR BUÇUK SES OLAMLIDIR.’Mİ’ NOTASI İLE ‘SOL’ NOTASI ARASI BİR BUÇUK SES OLDUĞUNDAN BULUNAN TONU ADI SOL MAJÖRDÜR.      

Yorumlar

CAPTCHA Image