Müzik Teorisi
(Temel Müzik Eğitimi)


ARALIKLARIN ÇEŞİTLERİ

ARALIKLARIN ÇEŞİTLERİARALIKLARIN ÇEŞİTLERİ:
ARALIKLAR ÇEŞİTLİDİRLER VE ÇEŞİTLİ YÜKSEKLİK DERECELERİ GÖSTERİRLER.TÜM ARALIKLAR KENDİ İÇERSİNDEKİ TAM VE YARIM SESLER SAYISI İLE ÖLÇÜLÜRLER.ARALIKLARIN DERECELERİ YİNE İÇLERİNDEKİ TAM VE YARIM SESLER SAYISINA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİRLER. ARALIKLARIN BU DEĞİŞİKLİĞİNE DEĞİŞİM  DENİR. VE BUNA GÖRE DE İSİMLENDİRİLİRLER. BU İSİMLENDİRME BÜYÜK-KÜÇÜK-EKSİK-ARTIK VE TAM DIR. AYRICA ARALIKLAR İNİCİ, ÇIKICI, ARMONİK, UYUMLU VE UYUMSUZ ARALIKLAR  OLARAK TA ÇEŞİTLENİRLER.

ÇIKICI ARALIKLAR: ŞAYET ARALIĞI OLUŞTURAN DERECELERİN DİZİLİŞİ KALIN SESTEN İNCE SESE DİZİLİYORSA BUNA ÇIKICI ARALIK DENİR.


İNİCİ ARALIKLAR: ŞAYET ARALIĞI OLUŞTURAN DERECELERİN DİZİLİŞİ İNCE SESTEN KALIN SESE DİZİLİYORSA BUNA İNİCİ ARALIK DENİR. 

ARMONİK ARALIKLAR: NOTALARI AYNI ANDA ÇALINAN BİRDEN ÇOK ARALIĞA ARMONİK ARALIK DENİR.


UYUMLU (KONSONAN) ARALIKLAR: AYNI ANDA BASILDIĞINDA İKİ SESİN UYUMLU BİR ŞEKİLDE KAYNAŞMIŞ OLARAK  KULAKTA ETKİ UYANDIRMASI VE BİR KARARA İHTİYAÇ GÖSTERMEMESİ, ÜÇLÜ,DÖRTLÜ,BEŞLİ,ALTILI VE SEKİZLİ ARALIKLARDAN OLUŞAN ARALIKLARA DENİR.UYUMSUZ (DİSSONAN) ARALIKLAR: AYNI ANDA BASILDIĞINDA İKİ SESİN UYUMLU OLMAYAN BİR ŞEKİLDE KAYNAŞMAMIŞ OLARAK  KULAKTA ETKİ UYANDIRMAYAN VE BİR KARARA İHTİYAÇ GÖSTEREN, İKİLİ, YEDİLİ, DOKUZLU ARALIKLARDAN OLUŞAN ARALIKLARA DENİR.

Yorumlar

CAPTCHA Image