Blog


HERKES PİYANO-ORG ÇALABİLİR…BUGÜN GEÇ DEĞİL


28-04-2020 07:23:02Bir müzik aleti çalmak (özellikle piyano gibi çok sesli bir ensturmanı) işitme ses ayırma ve armonik duyuşu geliştirir.

Çocuklarımızın küçük yaşta müzikle iç içe olmaları kişisel gelişim yönünden çok önemlidir, ileride bütün hayatlarını etkileyecek davranışları kazanacaktır. Onların toplum arasında daha sosyal ve daha fazla özgüvenli ve de daha başarılı olmalarını hayata hazırlanmalarını sağlayacaktır.

Davranış bozukluğu olan çocuklarda bile müzik eğitimi en etkili ilaçtır. Hiperaktif çocuklarla yapılan müzik dinleme-ensturman çalma gibi etkinlikler sonunda çocuklarda inanılmaz iyi yönde değişim gözlenmiştir.

En azından lise düzeyine gelene kadar her bireyin mutlaka bir ensturman çalması gereklidir. Profesyonel olmasa bile bir müzik aleti çalmak, bırakın çocukları herkes için önemlidir.

Piyano, tuşlu bir çalgı. Tuşlarına basıldığında, sahip olduğu karmaşık çekiçli mekanizma sayesinde tellere vurarak ses veren klavyeli çalgı. Yapım biçimi ile duvar (konsol) ve kuyruklu (salon / konser / grand) adı verilen çeşitleri vardır. Piyano kelimesi İtalyanca "Güçlü ve Hafif sesli klavsen (harpsikord) - gravicembalo col piano e forte" 'den gelir. Pianoforte olarak adlandırılması da bundandır. Atası, klavsenden en önemli farkı, tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çıkan   sesin şiddetinin de aynı yönde değişken olmasıdır. Piyano çalan kişiye piyanist veya piyano sanatçısı denir. İlk tuşu La-0, son tuşu Do-8 olma üzere toplam 88 tuştan oluşur.